Z pieniędzmi mamy do czynienia niemal każdego dnia. I bardzo często popełniamy te same błędy, które powodują, że je tracimy. Wydajemy więcej niż zarabiamy. Główną zasadą alfabetyzacji finansowej jest wydawanie mniej, niż się zarabia. Wysokie dochody nie oznaczają, że nie ma się długów i oszczędności. Dlatego ważne jest, aby pilnować swojego budżetu, tak aby dochody były wyższe niż wydatki.
Płacenie za rozrywkę kartą kredytową
Ten błąd wynika z poprzedniego. Dług jest główną przyczyną, która uniemożliwia ludziom zostanie milionerami. Nie chodzi tu tylko o długi wobec przyjaciół i znajomych, ale także o długi na kartach kredytowych.
Problem z kartami kredytowymi polega na tym, że są one zawsze dostępne. W rzeczywistości masz pieniądze na wyciągnięcie ręki, które możesz pożyczyć w każdej chwili. Dlatego też ludzie często płacą kartą kredytową za wakacje, rozrywkę i inne chwilowe zakupy. Następnie muszą spłacić nie tylko sam dług, ale także odsetki od karty kredytowej.
Nie uczenie się, jak zarządzać pieniędzmi
Dyscyplina finansowa jest ważna zarówno w biznesie, jak i w domu. A wiedza o tym, jak zarządzać pieniędzmi, daje niezależność finansową. Obecnie można znaleźć wiele kursów i książek na temat wiedzy finansowej, dzięki którym można nauczyć się zarządzania pieniędzmi i inwestowania.
Kontrolowanie wydatków
Śledzenie wydatków pozwala dowiedzieć się, na co wydajemy pieniądze i czy sami nie wydajemy ich zbyt dużo. Często nie kontrolujemy naszych wydatków, zwłaszcza tych drobnych, a potem nie rozumiemy, gdzie się podziały wszystkie pieniądze. Śledząc swoje wydatki, można zidentyfikować takie „wycieki” i skorygować wydatki.
Jeśli regularnie dokonujesz płatności kartą, sprawdź aplikację swojego banku. Niektóre banki śledzą Twoje wydatki według kategorii.
Jeśli odłożysz 10% swoich dochodów zaraz po ich otrzymaniu, nie wpłynie to w żaden sposób na Twoje życie. Jeśli jednak nie odłożysz tych pieniędzy na bok i nie pozostawisz ich wolnych, na pewno je wydasz. Należy więc odłożyć 10%, aby w ogóle ich nie dotykać. Na przykład przechowuj je na oddzielnej karcie bankowej.
Nie generujesz dochodu pasywnego
Jeśli masz pieniądze leżące w oszczędnościach, tracisz ich część z powodu inflacji. Należy zacząć generować dochód pasywny od otwarcia lokaty. Następnie można zacząć inwestować w akcje i obligacje.
Chodzenie do sklepów bez listy zakupów
Lista zakupów jest częścią dyscypliny finansowej. Jeśli wybierzesz się na zakupy bez niego, ryzykujesz, że kupisz coś niepotrzebnego, zbytecznego lub coś, co już masz w domu. Listę zakupów można przechowywać bezpośrednio w notatkach na smartfonie lub w specjalnej aplikacji. Jest to także nawyk, który może pomóc w zachowaniu zdrowia. Na przykład: nie kupowanie śmieciowego jedzenia.
Kupowanie rzeczy w pełnej cenie
Sklepy regularnie organizują wyprzedaże i promocje. Na przykład zimą często można uzyskać lepszą ofertę na odzież letnią niż w szczycie sezonu. Wiele sklepów posiada karty rabatowe i bonusowe. Istnieją również specjalne programy, dzięki którym można uzyskać zniżki w wielu restauracjach, klubach fitness i sklepach.
Nie korzystanie z udogodnień oferowanych przez banki
Na przykład, banki często oferują spłatę procentową salda karty, czyli procent od średniej kwoty, jaką miałeś na karcie w danym miesiącu.
Banki oferują również zwrot gotówki za korzystanie z ich usług.
Inwestowanie w ryzykowne projekty
Często osoby, które jeszcze nie znają się na finansach, spieszą się z inwestycjami i wybierają projekty, które obiecują szybkie i duże zyski. Na przykład firmy rozpoczynające działalność i kryptowaluty.
Wiedza finansowa jest ważna. Zidentyfikuj błędy finansowe, które popełniasz, i naucz się liczyć swoje pieniądze.