Masz dobry pomysł na biznes, zapał i tzw. smykałkę do interesów? A może po prostu nie chcesz mieć nad głową szefa i wolisz wziąć swoje sprawy zawodowe we własne ręce? Być może czas zostać przedsiębiorcą! Samo założenie firmy wcale nie jest trudne. Sprawdź, jak założyć działalność gospodarczą i co warto wiedzieć, zanim przejdziesz „na swoje”.
Jak założyć działalność gospodarczą?
Założenie działalności gospodarczej wielu osobom kojarzy się ze skomplikowanymi formalnościami. W rzeczywistości jest jednak bardzo proste. W przeszłości przyszli przedsiębiorcy musieli już na wstępie zmagać się z biurokracją, jednak od 2009 r. obowiązuje tzw. zasada jednego okienka. Dzięki niej założenie firmy stało się znacznie prostsze.
Jak założyć działalność gospodarczą? W praktyce proces sprowadza się do wypełnienia i złożenia jednego formularza – CEIDG-1. Dotyczy to najpopularniejszej, najprostszej i najbardziej uniwersalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej, czyli firmy jednoosobowej. Wybiera ja zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców. Dzięki temu przedsiębiorcą można zostać w ciągu zaledwie jednego dnia. Co więcej, nie jest nawet potrzebna wizyta w urzędzie, ponieważ obecnie możliwe jest założenie działalności gospodarczej przez internet.
Założenie działalności gospodarczej w praktyce – co musisz wiedzieć na początek?
Oczywiście decyzji o założeniu działalności gospodarczej nie powinno się podejmować z dnia na dzień. Zanim złożysz formularz CEIDG-1, powinieneś dobrze się przygotować do roli przedsiębiorcy, opracowując biznesplan czy budżet. Jeśli natomiast chodzi o stronę formalną, przed założeniem działalności gospodarczej należy:
- upewnić się, że możesz zostać przedsiębiorcą w Polsce – co do zasady zakładanie działalności gospodarczej jest dostępne dla każdego obywatela Polski lub jednego z krajów UE oraz EOG (bez ograniczeń), a także pozostałych obcokrajowców pod warunkiem posiadania odpowiedniego tytułu pobytowego (wyjątkiem są typy działalności wymagające specjalnego zezwolenia czy koncesji lub też sytuacje, w których jej podjęcie jest niemożliwe ze względu na wyrok sądu);
- wybrać formę opodatkowania – nowi przedsiębiorcy mogą rozliczać się podatkiem PIT według skali podatkowej (12% i 32%), PIT-em według stawki liniowej (19%) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych; ta decyzja może mieć spore znaczenie dla kosztów prowadzenia działalności;
- wybrać nazwę firmy i odpowiednie kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) – nazwa będzie reprezentować Twój biznes i musi zawierać Twoje imię i nazwisko; natomiast kody PKD określają kategorię działalności (w formularzu CEIDG-1 należy podać co najmniej jeden).
Formularz CEIDG-1 jest dość obszerny, ale jego wypełnienie nie powinno sprawić nikomu zbyt dużego kłopotu. Warto również wiedzieć, że wiele decyzji można zmienić w późniejszym okresie (np. wybrać inną formę opodatkowania lub dopisać czy też skreślić wybrane kody PKD). Trzeba jednak pamiętać, że każda osoba fizyczna może prowadzić tylko jedną firmę jednoosobową.
Jak założyć działalność gospodarczą przez Internet i kto może to zrobić?
Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można złożyć na kilka sposobów:
- osobiście w urzędzie miasta lub gminy,
- listownie (wymagane jest notarialne potwierdzenie podpisu na wniosku),
- elektronicznie (bez wychodzenia z domu),
- elektronicznie z potwierdzeniem w urzędzie.
Jak założyć działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu? Jest to możliwe przez stronę biznes.gov.pl, stronę CEIDG lub bankowość internetową. Wymagane jest jednak posiadanie podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego. W przeciwnym razie możesz jedynie wypełnić wniosek przez Internet, a następnie potwierdzić jego złożenie osobiście w urzędzie (za pomocą specjalnego kodu generowanego online).
W każdym przypadku zakładanie działalności gospodarczej jest bezpłatne. Dane są wprowadzane do systemu najpóźniej następnego dnia roboczego .Przedsiębiorcą staniesz się oficjalnie w dniu wskazanym w formularzu jako data rozpoczęcia działalności.
Materiał partnera