Mimo trudności jakie są skierowane do osób myślących o budowie własnego domu, wielu z nich mimo wszystko podejmuje się takiego wyzwania. Jest to przede wszystkim wyzwanie pod względem finansowym, jednak nie wolno zapominać o innych równie ważnych aspektach jakimi są stricte prace budowlane. Chodzi tutaj przede wszystkim o nadzorowanie całego procesu powstawania nowego obiektu od podstaw. Wiąże się to z szeregiem zobowiązań oraz norm, które muszą zostać spełnione. Oczywistą sprawą jest fakt, że wiele spraw papierkowych będzie musiał załatwić sam właściciel na co musi być przygotowany. Zajmuje to mnóstwo czasu, a rozpoczynanie budowy jest pod tym względem uciążliwe. Po rozpoczęciu tego procesu wszystko spada na głowę osoby zajmującej się kontrolą oraz nadzorowanie przebiegu budowy. Właśnie temu warto poświęcić swoją uwagę, aby dowiedzieć się na czym to polega i co warto wiedzieć na ten temat.
Funkcja kierownika i profesjonalne nadzory budowlane
Oczywistą kwestią staje się fakt, że prace związane z budową muszą być w jakiś sposób kontrolowane. To właśnie jest zadanie kierownika budowy, jest on zatrudniany przez inwestora i jego głównym zadaniem jest trzymanie pieczy nad przebiegiem wszystkich prac przez cały okres budowy. Warto tutaj nadmienić, że równie ważna staje się kontrola BHP, ponieważ tylko i wyłącznie jeżeli przebiega w sposób prawidłowy pracownikom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Właśnie z tego względu nadzory budowlane muszą być prowadzone przez odpowiednią osobę, znającą się na swoim fachu, posiadającą doświadczenie oraz pełne kompetencje do tego typu zadań. Zważając na to, że budowa zazwyczaj trwa co najmniej kilka miesięcy, a niekiedy wiele dłużej zatrudnienie takiej osoby musi być związane również z dość dużym zaufaniem. Będzie to w końcu osoba śledząca cały przebieg programu budowy krok po kroku, zaczynając od zera i kończąc na sfinalizowaniu projektu.
Inspektor nadzoru a kierownik budowy
Kierownik nie jest ostatnią osobą, która sprawuje kontrolę nad przebiegiem budowy. Jest jeszcze jedna osoba posiadająca większe kompetencje. Mianowicie chodzi tutaj o rolę inspektora nadzoru, którego zadaniem jest bardzo dokładne przeprowadzenie nadzoru i ewentualne wykrycie nieprawidłowości. Do jego głównych zadań należy sprawdzenie całokształtu inwestycji czy jest on zgodny z projektem. Dodatkowo może on przeprowadzić dogłębną kontrolę materiałów stosowanych podczas owej budowy. W jego mocy kompetencji nie mogłoby zabraknąć również możliwości odbiorów poszczególnych robót budowlanych. Reasumując kierownik budowy pełni bardzo ważną funkcję mającą na celu sprawowanie władzy nad budową, jednak jest osoba o większych kompetencjach od niego, która jeszcze bardziej rzetelnie będzie pilnować czy aby na pewno wszystko jest zgodne z obowiązującymi normami oraz prawem budowlanym. Warto więc mieć to na swojej uwadze dokonując różnych decyzji, jakich podczas budowy z całą pewnością będzie multum. Im decyzje będą bardziej zgodne z prawem tym lepiej dla inwestora.