Na pewno każdy, kto posiada swój własny jednorodzinny dom, zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo ważna jest energia. Dlatego też szukają różnych sposobów na to, aby ją mieć, ale oszczędzać. W obecnych czasach bardzo popularna stały się panele fotowoltaiczne. Świadczyć może o tym, iż w chwili obecnej jest boom na to, gdyż coraz więcej osób decyduje się na ich zamontowanie. Jednak to nie jest jedyne ekologiczne rozwiązanie. Ludzie mają do wyboru także takie ogrzewania jak: pompy ciepła, kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe, biogazownie, czy magazyny energii. To, jakie wybierzemy, zależy tylko od nas. To już jest sprawa indywidualna. Niestety jest jeden problem. Nie jest to tania inwestycja. Wiąże się z dość sporymi wydatkami. Jednak obecnie rząd oferuje różnego rodzaju dotacje na zakup tych rozwiązań. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystko, co wiemy na temat dotacji OZE. Dlatego też, jeśli kogoś interesuje tematyka odnawialnych źródeł energii, to zdecydowanie powinien zapoznać się z treścią tekstu. Być może tekst okaże się bardzo pomocny.
Dla kogo jest dofinansowanie OZE?
Na pewno dużo osób zastanawia się, do kogo skierowane są dotacje OZE. Otóż mogą korzystać z nich zarówno gospodarstwa domowe, rolnicy, firmy instytucje i organizacje. Dzięki takim dotacjom można zakupić urządzenia, dzięki którym zwiększymy swoją niezależność energetyczną, oraz dość mocno obniżymy swoje rachunki za prąd, czy też ogrzewanie. Dzięki takiej pomocy finansowej można obniżyć koszt całej inwestycji. Wiadomo, że teraz coraz bardziej kładzie się nacisk na ekologiczne rozwiązania w tematyce energetyki.
Programy Odnawialnych źródeł energii.
Otóż jeśli chodzi o programy, to jest ich kilka. Warto zatem zapoznać się dokładnie z każdym z nich i zorientować się, czy my także możemy się starać o dotacje na te urządzenia. Dodatkowo możemy przystąpić do szkoleń z odnawialnych źródeł energii.
Pierwszym najpopularniejszym programem jest oczywiście Mój prąd. Jest skierowany głównie do wszystkich osób fizycznych. Ma na celu oczywiście ochronę środowiska. W tym programie możemy starać się o dofinansowanie między innymi na: pompy ciepła, instalację fotowoltaiczną, czy też oczywiście na tak zwane banki energii.
Kolejnym programem jest oczywiście ulga termomodernizacyjna. W tym przypadku o pieniądze mogą się starać wszyscy Ci, co płacą podatki i uzyskują dochody. Kwoty, jakie poniesiemy na zakup urządzeń czy innych wydatków na termomodernizację budynku można odliczyć od podatku. Jednak tylko wtedy, gdy jesteśmy współwłaścicielem lub właścicielem budynku. Można odliczyć zatem maksymalnie 53 tysiące złotych.
Innym programem jest Czyste powietrze. W tym przypadku chodzi o wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Można skorzystać z niego, wymieniając swój stary piec na nowy. Należy wypełnić wniosek. W tym przypadku także musimy być właścicielami lub współwłaścicielami budynku.
Jeśli kogoś interesuje tego typu dotacja, to jak najbardziej można dowiadywać się czy to w Urzędach Miasta, czy w innych instytucjach. Tam powiedzą jaki wniosek trzeba wypełnić i co załączyć.
Oze to ściema – nie polecam
Skorzystałem z dotacji – polecam w 100%. Zaoszczędziliśmy dzięki temu sporo pieniędzy. Pozdrawiam
Mega sprawa że powstały takie programy. Z pewnością napędzą rynek OZE.
Byłem na szkoleniu – sprawdziłem – mega sprawa. Dużo można się dowiedzieć – multum informacji dzięki którym mogę zrobić swoją własną farmę energii i to w ogrodzie! Pozdrawiam ekipę N-Akademii.