Zmarszczki mimiczne to niedoskonałość występująca u niemalże każdej osoby dorosłej. Związane są one z nieustanną pracą mięśni mimicznych oraz zmieniającą się budową skóry, która wraz z wiekiem wytwarza mniejsze ilości kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny co przyczynia się do powstawania oznak starzenia. Jakie zabiegi na zmarszczki mimiczne wybrać? Jaki zabieg na zmarszczki jest najskuteczniejszy?
Jak powstają zmarszczki mimiczne?
Zmarszczki mimiczne są efektem pracy i skurczów mięśni mimicznych twarzy znajdujących się wokół ust, oczu i na czole. W efekcie tego powstają: kurze łapki, zmarszczki palacza, bruzdy nosowo wargowe, zmarszczki poprzeczne czoła oraz lwia zmarszczka. Te zmarszczki charakterystyczne są dla osób nawet w bardzo młodym wieku a charakteryzujących się dużą mimiką twarzy.
Zabiegi na zmarszczki mimiczne – co wybrać w gabinecie medycyny estetycznej?
Do najskuteczniejszych zabiegów na zmarszczki mimiczne zalicza się zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Botoks podawany w określone grupy mięśni blokuje skurcze mięśni mimicznych przez co zmarszczki się wygładzają, ale również przez okres działania toksyny botulinowej zmarszczki się nie pogłębiają. Zabieg najczęściej wykonywany jest na okolicę czoła, okolicę oczu i ust. Zabieg jest bezpieczny, szybki i praktycznie bezbolesny. Pierwszy efekt botoksu widoczny jest już po około 4-7 dniach. Efekty toksyny botulinowej utrzymują się od czterech do sześciu miesięcy.
W przypadku głębokich zmarszczek mimicznych dobrze sprawdza się zabieg z użyciem kwasu hialuronowego na kurze łapki czy bruzdy nosowo wargowe. Kwas hialuronowy wykorzystuje się najczęściej do modelowania twarzy, jednak wykazuje bardzo dobre efekty wypełniające zmarszczki. Do zabiegu stosuje się usieciowany kwas hialuronowy o plastycznej formie. Zabieg wypełnienia zmarszczek kwasem hialuronowym daje natychmiastowe efekty, które utrzymują się do około roku.
Mezoterapia igłowa twarzy to kolejny zabieg dedykowany dla osób z pierwszymi oznakami starzenia w postaci zmarszczek mimicznych. Zabieg ma za zadanie przebudowywać skórę, prowadzić do regeneracji ale również dostarczać składników odżywczych w głębsze warstwy skóry. Zabieg mezoterapii igłowej na twarz zaleca się stosować w serii od 3 do 6 zabiegów wykonywanych raz w miesiącu. Efektem mezoterapii igłowej jest wygładzenie zmarszczek, zagęszczenie skóry, rozświetlenie i nadanie blasku.
Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z RosaMed Clinic w Warszawie.