PolskiNetPolskiNet
  • Lifestyle
  • Biznes
  • Ciekawostki
  • Gospodarka
Czytaj: Jak wyliczyć wartość swojego czasu i dlaczego to takie ważne?
Udostępnij
Aa
PolskiNetPolskiNet
Aa
  • Lifestyle
  • Biznes
  • Ciekawostki
  • Gospodarka
Search
  • Lifestyle
  • Biznes
  • Ciekawostki
  • Gospodarka
Follow US
  • Contact
  • Blog
  • Complaint
  • Advertise
© 2022 PolskiNet. All Rights Reserved.
PolskiNet > Blog > Lifestyle > Jak wyliczyć wartość swojego czasu i dlaczego to takie ważne?
Lifestyle

Jak wyliczyć wartość swojego czasu i dlaczego to takie ważne?

admin1
admin1 2 miesiące temu
Udostępnij
4 Min Czytania
UDOSTĘPNIJ

Na pewno nieraz i nie dwa zastanawiałeś się, jak szybko płynie czas. Bywają dni, gdy mamy wrażenie, że dosłownie przecieka nam pomiędzy palcami, ale i takie, gdy każda minuta ciągnie się w nieskończoność. A myślałeś kiedyś o tym, ile wart jest twój czas? Zastanawiałeś się, czy warto tracić kolejną godzinę w pracy, która niewiele wnosi, czy spędzać ją z ludźmi, którzy tylko marnują każdą twoją chwilę? Jak wyliczyć wartość swojego czasu?

Contents
Czas to najważniejszy z zasobów, który mamyNasz czas jest mierzalnyA gdybyś przyjął, że każdą wolną godzinę, także możesz „sprzedać”?Po co ci ta wiedza?ZakupyPomyśl, ile czasu możesz „kupić”

Czas to najważniejszy z zasobów, który mamy

Nic nie jest nam dane raz na zawsze, a już na pewno nie czas. To zasób, który jest mocno ograniczony, bo i tak ograniczona jest długość naszego życia. Nie jesteśmy w stanie go wydłużyć i co ciekawe, czas najczęściej zaczynamy cenić dopiero w momencie, gdy mamy go coraz mniej. Teoretycznie więc wydawałoby się, że nie jesteśmy w stanie wyliczyć wartości swojego czasu. Tylko w praktyce możemy to zrobić i w dodatku to bardzo przydatna wiedza.

Nasz czas jest mierzalny

Chodzi tu nie o zerknięcia na zegarek, a policzenie wartości każdej godziny twojego czasu. To bardzo proste wyliczenia i zależne od twojego wynagrodzenia, które stanowi w tym przypadku wyjściową kwotę do dalszych obliczeń. Załóżmy, że zarabiasz średnia krajową, czyli około 4700 zł netto, pracując 168 godzin. Twoja godzina jest warta w tym momencie 27 złotych.

A gdybyś przyjął, że każdą wolną godzinę, także możesz „sprzedać”?

Tak, to naprawdę możliwe. Faktycznie, nie da się walczyć z organizmem i czasem musisz spać, odpoczywać czy spędzać czas z rodziną. Ale pewne „nadwyżki” czasu możesz sprzedać, wykonując kolejne zajęcie. Przepada ci więc pewna szansa, bo jeśli masz potencjał i mógłbyś pracować w dodatkowych nadgodzinach, zarabiając, powiedzmy 20% od normalnej stawki godzinowej, czyli około 35 złotych, dokładnie tyle tracisz. Kiedy pomyślisz w ten sposób, natychmiast okaże się, że najgorsze co możesz robić to marnowanie czasu: zabijanie go przed telewizorem, na grach czy śledzeniu mediów społecznościowych.

Po co ci ta wiedza?

Wartość każdej godziny to taki sprawdzian tego, czy opłaca ci się np. coś robić samodzielnie, czy też wcale niekoniecznie. Warto nauczyć się obliczania i to bardzo szybkiego wartości godziny i nauczyć się cedować komuś innemu pewne zadania. Jeśli możesz zarobić, to czy jest sens np. samodzielnego sprzątania mieszkania albo choćby odbierania telefonów. Może lepiej zatrudnić kogoś, kto zrobi to za ciebie, za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Podobnie jest np. ze zmianą pracy. Załóżmy, że możesz zarabiać więcej, o jedną stawkę godzinową, niż wykonując dotychczasowe zajęcie. Tylko godzinę więcej będzie zajmował ci dojazd do pracy. Wiesz już, że zmiana jest nieopłacalna.

Zakupy

Wiedza o tym, jaka jest nasza stawka godzinowa, przydaje nam się także w trakcie zakupów. Załóżmy, że widzisz przepiękną torebkę i czujesz, że musisz ją mieć, choć cena nieco cię zmraża. Pomyśl o tym w ten sposób: ile godzin musisz pracować, aby kupić taką torebkę? Czasami takie obliczenie sprawia, że odkładasz towar na półkę i nawet nie myślisz o tym, że w ogóle ci się podobał.

Pomyśl, ile czasu możesz „kupić”

Tak to naprawdę możliwe i wiesz to, jeśli zgromadziłeś lub właśnie gromadzisz poduszkę bezpieczeństwa finansowego. Dla przypomnienia to pieniądze, które mają pokryć koszty twojego utrzymania, w razie gdybyś stracił pracę. Taki „zapas” powinien być równy półrocznym kosztom utrzymania. Trzymając się średniej krajowej, załóżmy, że wydajesz z niej 4000 złotych. Na pół roku „życia” wystarczy ci 24 tysiące. Jeśli odłożysz taką kwotę, oznacza to, że możesz zrobić sobie półroczne wakacje lub pół roku wcześniej przejść na emeryturę.

TAGI: Czas, Lifestyle, zarządzanie
admin1 2 miesiące temu
Udostępnij!
Facebook TwitterEmail Print
Udostępnij
What do you think?
Love0
Sad0
Happy0
Sleepy0
Angry0
Dead0
Wink0
Poprzedni artykuł Jakie zabiegi na zmarszczki mimiczne?
Następny artykuł Kawa – historia i ciekawostki
1 Comment
  • trolloMolo pisze:
    1 września 2022 o 16:56

    Spoko , ciekawy artykuł. DObra robota !

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Wieszak domowy – jaki wybrać do wystroju wnętrza?
Lifestyle 3 dni temu
Jak założyć działalność gospodarczą? Wskazówki dla początkujących przedsiębiorców
Biznes Przedsiębiorczość Usługi 4 dni temu
Termoizolacje w Pucku: Jak chronić domy przed nadmorską wilgotnością i chłodem?
Budownictwo Usługi 6 dni temu
Jak uzyskać dotacje do OZE w 2022 roku?
Bez kategorii 1 tydzień temu

Zobacz Także

Lifestyle

Wieszak domowy – jaki wybrać do wystroju wnętrza?

3 dni temu
Lifestyle

Szykujesz przeprowadzkę? O czym powinieneś wiedzieć?

2 tygodnie temu
LifestylePodróże

Jak zadbać o włosy w podróży? polecane kosmetyki

3 tygodnie temu
Lifestyle

Piękno Pod Igłą: Jak Igły do Mezoterapii Rewolucjonizują Zabiegi Kosmetyczne

3 tygodnie temu
//
Docieramy do 20 tyś użytkowników i jesteśmy wiodącą Polską siecią informacji biznesowych i technologicznych
PolskiNetPolskiNet

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?