Czym jest platforma marketplace?
Ujmując rzecz możliwie obrazowo, marketplace to wirtualne targowisko, na którym chętni wystawiają swoje przedmioty na sprzedaż. Platforma marketplace sama w sobie nic nie sprzedaje. Dostarcza za to infrastrukturę, z której mogą korzystać inni. Najbardziej charakterystycznym przykładem z rodzimego podwórka jest Allegro. To ogromny portal, na którym dzięki obecności tysięcy sprzedawców można kupić niemal wszystko.
Platforma marketplace – zalety i wady
Prowadzenie sprzedaży online przez marketplace ma zarówno zalety, jak i wady. Wśród tych pierwszych na pewno należy wymienić zasięg i znaną markę. Podane jako przykład Allegro jest najbardziej rozpoznawalnym sklepem online w Polsce. To właśnie tam wiele osób kieruje swoje kroki w pierwszej kolejności przy chęci dokonania e-zakupów. Portal skupia ponad 20 milionów użytkowników, dając każdemu sprzedawcy możliwość dotarcia do ogromnej publiczności. Bezproblemowa działalność na rynku od wielu lat sprawia również, że Allegro wzbudza zaufanie. W związku z tym działający na nim sprzedawcy również są postrzegani jako godni zaufania, co ułatwia budowanie silnej marki.
Platforma marketplace zdecydowanie ułatwia też wejście na rynek. Rozpoczęcie sprzedaży nie wymaga praktycznie żadnych inwestycji, podczas gdy w przypadku własnego sklepu trzeba opłacić domenę i hosting i zbudować stronę. Możliwe jest wystartowanie z działalnością od zaledwie jednej oferty, a dzięki dużej liczbie użytkowników zdecydowanie krócej czeka się na pierwsze transakcje. Sprzedający muszą się jednak również liczyć z pewnymi ograniczeniami regulaminowymi, a także dużą konkurencją innych sprzedawców.
Start przez marketplace i obsługa sklepu na platformie są też po prostu łatwiejsze. Infrastruktura jest intuicyjna, dlatego każdy może sam zarządzać swoją sprzedażą, wysyłkami i płatnościami. Platformy marketplace korzystają ze sprawdzonych rozwiązań, dlatego nie musisz ich samodzielnie szukać. Allegro zapewnia dodatkowo wiele możliwości edukacyjnych, oferując poradniki i szkolenia z zakresu szeroko pojętego e-commerce. Należy jednak pamiętać, że Allegro pobiera prowizję od sprzedaży oraz inne opłaty, przez które marża przy każdej transakcji jest mniejsza.
Własny sklep internetowy – zalety i wady
Start w ramach własnego sklepu internetowego być może jest trudniejszy, ale daje większe możliwości. Swoje miejsce w sieci to brak ograniczeń, możliwość dowolnego skalowania sklepu czy ustalania zasad sprzedaży. Jest to również lepsze narzędzie do kreowania świadomości marki – unikalny design strony czy styl komunikacji pozwalają tworzyć jej klarowny obraz, podczas gdy na marketplace tak naprawdę trudno zaznaczyć indywidualny charakter marki. Własny sklep daje też więcej możliwości promocji, choć z drugiej strony może to być obciążenie, ponieważ nadążenie za konkurencją wymaga działań SEO, płatnej reklamy, prowadzenia kont w social media itp.
Własny sklep internetowy wiąże się z wieloma kosztami, ale nie wymaga odprowadzania prowizji i innych opłat naliczanych przez platformy marketplace. Dlatego z każdej transakcji uzyskasz większy zysk. Osobna strona internetowa daje również klientowi możliwość skupienia się wyłącznie na Twoich produktach, ponieważ nie rozpraszają go konkurencyjne oferty. W praktyce jednak przyciągnięcie odwiedzających na stronę może wymagać wiele wysiłku!
Sklep czy marketplace – co wybrać?
Podjęcie decyzji może nie być łatwe. Jeśli jednak obawiasz się skoku na głęboką wodę i chcesz szybko zacząć zarabiać, dobrym pomysłem na początek może być start na marketplace. Z czasem możesz zainwestować we własny sklep i budować coraz silniejszą markę. To metoda idealnie wpisująca się we współczesne trendy. Coraz popularniejsza są bowiem strategie multichannel i omnichannel polegające na zapewnianiu dokładnie tej samej oferty wielu różnych kanałach sprzedaży. Ułatwia to dotarcie do klientów, jednocześnie wpływając na ich satysfakcję!