Dobry pracodawca nie tylko dba o odpowiednią atmosferę, wysokie pensje czy odpowiednie warunki pracy. Pamięta także o szkoleniu pracowników i to w szerokim zakresie. Szkolenia zawodowe to jedno, ale drugą stroną medalu są kursy i szkolenia z bezpieczeństwa w pracy, w tym szkolenia przeciwpożarowe. Dlaczego warto o nich pamiętać? Czego się na nich dowiemy?
Szkolenia przeciwpożarowe w twojej firmie
Pożar to wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, które w szybki i doszczętny sposób może pozbawić nas narzędzi czy owoców naszej pracy. W przypadku pojawienia się niekontrolowanego ognia, kluczowa jest szybka i konkretna reakcja, a do tego potrzebna jest nam przynajmniej podstawowa wiedza.
Raczej każdy będzie wiedział, co to jest gaśnica, ale nie każdy ją tak łatwo zlokalizuje w swojej firmie, o umiejętnym jej użyciu nie wspominając. Szkolenie dla pracowników pozwoli nabyć odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jest to typ wiedzy, która się nie przeterminuje.
Część teoretyczna szkolenia przeciwpożarowego
Żeby móc bezpiecznie jeździć autem, musimy nie tylko znać przepisy, ale i w praktyce je zastosować podczas jazdy. Podobnie jest ze szkoleniem przeciwpożarowym. Tutaj również niezbędne jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną.
Wśród części teoretycznej szkolenia przeciwpożarowego, uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu wyposażenia obiektu w urządzenia przeciwpożarowe i ich zastosowania, procedury ewakuacji oraz punktu zbiórki, oznaczeń ewakuacyjnych czy alarmowania.
Szkolenie przeciwpożarowe w części praktycznej
Nie ma skuteczniejszej wiedzy niż ta praktyczna, dlatego na szkoleniu przeciwpożarowym uczestnicy kursu zapoznają się użyciem gaśnicy przeciwpożarowej do ugaszenia prawdziwego ognia, obsługi wewnętrznego hydrantu (rozwinięcie węża, podanie prądu wody) czy poznają obejście budynku pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.
Gdzie przeprowadzić szkolenie przeciwpożarowe dla pracowników?
Szkolenia przeciwpożarowe mogą być prowadzone wyłącznie przez certyfikowane jednostki, takie jak inspektorów PPOŻ, specjalistów ochrony przeciwpożarowej czy np. technika lub inżyniera pożarnictwa.
W przypadku takich szkoleń kluczowe jest odpowiednie podejście instruktora i jego doświadczenie przy prowadzeniu szkoleń, dobór materiałów dydaktycznych, warsztatowy charakter zajęć, użycie realnego sprzętu oraz podparcie wiedzy ciekawymi przykładami czy własnym doświadczeniem. W takim wypadku warto zwrócić się do profesjonalnej firmy oferującej usługi przeciwpożarowe.
Przepisy przeciwpożarowe w ustawach
Jeżeli jako właściciel firmy jesteśmy też zarządcą obiektu, to na nas ciąży obowiązek zapewnienia ochrony przeciwpożarowej, zadbania o odpowiednie instalacje, systemy alarmowe czy plan ewakuacji, a wynika to z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z czerwca 2010 roku dotyczącego ochrony przeciwpożarowej budynków.
Jeżeli zaś chodzi o wspomniane zapoznanie pracowników z przepisami przeciwpożarowymi, ono wynika z obowiązku pracodawcy na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej.