PolskiNetPolskiNet
  • Lifestyle
  • Biznes
  • Ciekawostki
  • Gospodarka
Czytaj: 7 kroków, które musisz pokonać, by stworzyć budżet domowy
Udostępnij
Aa
PolskiNetPolskiNet
Aa
  • Lifestyle
  • Biznes
  • Ciekawostki
  • Gospodarka
Search
  • Lifestyle
  • Biznes
  • Ciekawostki
  • Gospodarka
Follow US
  • Contact
  • Blog
  • Complaint
  • Advertise
© 2022 PolskiNet. All Rights Reserved.
PolskiNet > Blog > Biznes > 7 kroków, które musisz pokonać, by stworzyć budżet domowy
BiznesLifestyle

7 kroków, które musisz pokonać, by stworzyć budżet domowy

PolskiNet
PolskiNet 1 miesiąc temu
Udostępnij
4 Min Czytania
UDOSTĘPNIJ

Dobrze nie jest i naprawdę bywamy sfrustrowani tą sytuacją. Wszystko drożeje, nasza pensja stoi w miejscu, a pieniędzy ubywa w błyskawicznym tempie. Tylko, co z tym zrobić? Może cię ocalić budżet domowy, tylko musisz umieć go prowadzić. To nic skomplikowanego, pod warunkiem przestrzegania kilku zasad. Wystarczy pokonać siedem kroków, by uporządkować swoje finanse.

Contents
Zacznij od motywacjiSpisz wydatkiDochodyKategorieSystem kopertowyAnaliza danych

Zacznij od motywacji

Musisz wiedzieć, dlaczego chcesz stworzyć budżet. Przede wszystkim pomyśl, co dotychczas powstrzymywało cię przed pilnowaniem twoich wydatków i co blokowało cię przed narzuceniem sobie dyscypliny finansowej. Bardzo często drzemią w nas ukryte problemy z przeszłości, gdy np. na niewiele nas było stać i musieliśmy pilnować każdego grosza. Teraz sobie odbijamy pewne trudności. Bywa i tak, że zwyczajnie nie myślimy o jutrze i nie mamy żadnego celu finansowego. Niepotrzebny nam nowy samochód, wakacje i nie mamy większych marzeń. Nie mamy też oszczędności i nie chcemy myśleć o emeryturze. Tylko wypieranie tego, że może nastąpić kryzys, czy przyjść starość, nie oznacza, że uda nam się tego uniknąć.

Spisz wydatki

Decyzja podjęta, pora na spisywanie wydatków. To ważne, aby się zorientować, gdzie, na co i kiedy wydajesz pieniądze. Taki katalog pozwoli ci na stworzenie archiwum wiedzy. Często już na tym etapie zauważysz, że zbyt często uciekają ci pieniądze. Bywa, że to błahostki: codzienna kawa w drodze do pracy, zbyt częste wizyty w galerii, w trakcie których kompletujesz zbędne dodatki, czy częste kolacje w restauracjach.

Dochody

Masz już archiwum i wiesz, na co wydajesz pieniądze. Pora na kolejny krok: sprawdź, czy faktycznie cię na to stać. Spisz wszystkie dochody, jakie masz. Ważne jest to, aby na naszej liście znalazło się wszystko: dochody z pracy, z zasiłków socjalnych, z inwestycji. Tylko ważne jest to, aby były to dochody, które otrzymujesz regularnie, a nie to, co zyskujesz sporadycznie. W końcu premie, nagrody czy prezenty finansowe od rodziny, to sporadyczne dochody.

Kategorie

Teraz pora na stworzenie poszczególnych kategorii wydatków. Najprościej jest w tym przypadku trzymać się określonej hierarchii potrzeb. Zacznij od podstaw: musisz coś jeść, pić, gdzieś mieszkać, a że żyjemy w cywilizowanym kraju, musi to być miejsce w miarę komfortowe i zaopatrzone w media. Za to płacisz w pierwszej kolejności. Dopiero potem przychodzi czas na kolejne kategorie: ubrania, kosmetyki, usługi, przyjemności i rozrywki.

System kopertowy

To najprostsza metoda narzucenia sobie dyscypliny finansowej. System kopertowy polega na tym, że dzielisz swoje pieniądze na poszczególne koperty. Każda z nich odpowiada jednej grupie wydatków; na utrzymanie domu, rachunki, koszty żywności, leki, chemię, kosmetyki czy usługi. Teraz już tylko skrupulatnie trzymasz się tego, że wyciągasz pieniądze z konkretnej koperty. To mało wygodny system, bo dziś coraz rzadziej posługujemy się gotówką, ale na początku, szczególnie gdy mamy problemy z nadmiarem wydatków i nie umiemy powstrzymać się przed niepotrzebnymi zakupami, zdecydowanie ułatwia bycie konsekwentnym.

Analiza danych

Raz na jakiś czas musisz zderzyć się z rzeczywistością i dokładnie przeanalizować, gdzie pojawiają się problemy i jak szybko uda ci się osiągnąć podstawowe cele. Najważniejszy z nich to stworzenie poduszki finansowej, która pokryje koszty twojego utrzymania przez przynajmniej pół roku, w razie gdybyś stracił dochody. To powód, dla którego staraj się ściąć wydatki i szukać oszczędności w budżecie. Łatwiej będzie go potem „poluzować”.

TAGI: budżet, dochody, motywacja, wydatki, zarządzanie
PolskiNet 1 miesiąc temu
Udostępnij!
Facebook TwitterEmail Print
Udostępnij
Poprzedni artykuł E-recepta – jak ją zrealizować i jakie ma zalety?
Następny artykuł Uwaga, kryzys. Pora na rozsądne zakupy
2 Comments
  • Carlos232 pisze:
    23 sierpnia 2022 o 09:57

    Prawda jest taka że jeśli umiesz osczędzać to nie będziesz miał problemu z budzetem domowym,

    Odpowiedz
  • Sandra3Sarnecka pisze:
    24 sierpnia 2022 o 15:15

    Razem z meżem od zawsze spisujemy wydatki , przychody itd. Mamy tabelkę w excelu w ktorej mamy czarno na białym co gdzie ucieka a co przychodzi – polecamy taką metodę. dzieki niej mozemy sobie pozwolić na wakacje raz dwa razy do roku 😀 a i z młodym wyjedziemy na wyceiczkę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze

Jak pozbyć się bałaganu?
Lifestyle 3 dni temu
Kawa – historia i ciekawostki
Ciekawostki 4 dni temu
Jak wyliczyć wartość swojego czasu i dlaczego to takie ważne?
Lifestyle 1 tydzień temu
Jakie zabiegi na zmarszczki mimiczne?
Lifestyle Zdrowie i Uroda 1 tydzień temu

Zobacz Także

Lifestyle

Jak pozbyć się bałaganu?

3 dni temu
Lifestyle

Jak wyliczyć wartość swojego czasu i dlaczego to takie ważne?

1 tydzień temu
LifestyleZdrowie i Uroda

Jakie zabiegi na zmarszczki mimiczne?

1 tydzień temu
Lifestyle

Nudne życie- unikaj go za wszelką cenę!

2 tygodnie temu
//
Docieramy do 20 tyś użytkowników i jesteśmy wiodącą Polską siecią informacji biznesowych i technologicznych
PolskiNetPolskiNet

© 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?